Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego i Uniwersytet Łódzki - Katedra Gospodarki Regionalnej i Środowiska we współpracy z Biurem Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Łodzi zapraszają na obchody Dnia Krajobrazu przypadające na 20 października 2017r.
W programie wydarzenia zaplanowano warsztaty dla licealistów i dla studentów, sesję naukową i dyskusję. Wydarzeniu towarzyszy wystawa fotograficzna pn. "Drzewa w krajobrazie" wykonana szczególną metodą fotografii IR (Infrared Rays - podczerwień, promieniowanie podczerwone).
Cała zasada fotografii IR opiera się na naświetlaniu zdjęcia światłem podczerwonym, niewidocznym dla ludzkiego oka. Tak jak czarne materiały pochłaniają światło widzialne, a białe je odbijają, tak w podczerwieni większość przedmiotów odbija światło inaczej. Najbardziej znanym tego przykładem jest chlorofil zawarty w roślinach. Odbija on podczerwień zdecydowanie najsilniej, co w rezultacie sprawia, że liście i trawy na fotografiach IR stają się białe. Im jaśniejsza – młoda zieleń i mocniejsze światło tym przekonwertowana zieleń jest bielsza. Niebo z kolei staje się czarne, ponieważ pochłania pasmo podczerwone. Krajobraz drzew jest więc w podczerwieni szczególnie interesujący. Wystawa "Drzewa w krajobrazie" z jednej strony ukazuje piękno drzew w zupełnie innej dominancie barwnej, a z innej strony pozwala odczytać wiele cennych informacji o różnych gatunkach, których obraz przetransponowany jest na podczerwień.
Szczegółowy program wydarzenia znajdą Państwo tutaj.