Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Z radością informujemy, że na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich powstał właśnie nowy pomnik przyrody. Został on ustanowiony Uchwałą nr XV/125/2025 Rady Gminy Nowosolna z dnia 30 kwietnia 2025 r. a w jego skład wchodzi 28 głazów narzutowych (eratyków) położonych w miejscowości Stare Skoszewy, na terenie Gminy Nowosolna. Pomnik otrzymał nazwę „nieożywieni świadkowie”.

Pomnik został ustanowiony w celu ochrony tworów przyrody nieożywionej, charakteryzujących się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi, a także szczególnymi cechami osobniczymi, takimi jak rozmiar czy ilość.

Zapraszamy na Festiwal Rododendronów i Azalii. Od 15 do 18 maja będziemy mogli podziwiać przepiękne rośliny od Centrum Ogrodniczego Ciepłucha w parku na placu Wolności. Dodatkowo w Miejskim Ośrodku Kultury posłuchamy klimatycznych koncertów. Dnia 16 maja czekać będą na Państwa pracownicy Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich ze swoim zielonym stoiskiem oraz nagrodami do wygrania w ramach projektu  „Owocowe Łódzkie”. 

Spotkanie jakie odbyło się 8 maja, było jednym z wielu wydarzeń zrealizowanych wokół Światowego Dnia Ziemi, ale mamy wrażenie, że jednak w swojej formie wyjątkowe, bo sprzątaniu Lasu Łagiewnickiego towarzyszyły rozmowy, dyskusje i wokół problemów, z jakimi zmagamy się, realizując na co dzień zagadnienia z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego.

9 maja 2025 r. pracownicy Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich mieli przyjemność wziąć udział oraz zorganizować przyrodnicze stoisko edukacyjne podczas Dni Funduszy Europejskich w Głownie.

W imieniu Gminy Nowosolna oraz pracowników Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich chcielibyśmy zaprosić Państwa na szczególne wydarzenie!

Już 17 maja o godz. 10:00 wyruszamy spod Świetlica Pod Kasztanami w Kalonce, by wspólnie odkrywać magię lasu! Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem "Czas na la(n)s" – bo las jest teraz naprawdę w modzie! 

W minioną niedzielę 27 kwietnia 2025 r. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego czekał na Państwa ze swoim stoiskiem promocyjnym podczas wydarzenia „Targów Rolnych Agrotechnika 2025”. Nie brakowało doskonałej atmosfery i tłumnie przybyli Państwo na przygotowane atrakcje: występy i koncerty, namioty z poczęstunkiem od kół gospodyń wiejskich

Serdecznie zapraszamy do udziału w Targach Rolnych Agrotechnika 2025, które odbędą się 27 kwietnia 2025 roku w Bratoszewicach.

W ramach oferty targowej będzie można znaleźć m.in. wyroby rękodzieła ludowego oraz jarmark z żywnością prosto od rolnika. Nie zabraknie również naszego stoiska promocyjno-edukacyjnego, przy którym będzie można zapoznać się z tematyką ochrony przyrody, działalnością parków krajobrazowych województwa łódzkiego oraz innymi ciekawostkami przyrodniczymi. Czekamy na Państwa z konkursami oraz „zielonymi” nagrodami!

W dniu 23 kwietnia 2025 roku pracownicy Oddziału Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich przeprowadzili rajd edukacyjny dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Lipinach. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy szkoły w ramach obchodów Dnia Ziemi – święta, które ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz budowanie świadomości o potrzebie troski o naszą planetę.

W sobotę, 5 kwietnia 2025 r., o godz. 10:00 w gmachu Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego odbyły się eliminacje etapu okręgowego jubileuszowej, XL edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.

Do testu pisemnego przystąpiło 43 uczniów (spośród zgłoszonych 46), reprezentujących łącznie 21 szkół ponadpodstawowych – 38 uczestników pochodziło z województwa łódzkiego, a 5 z miasta Łodzi. Uczniowie mieli 60 minut na rozwiązanie testu pisemnego, który przebiegł sprawnie i bez konieczności przedłużania.

Zadanie polega na zbudowaniu około 250 metrowej bariery herpetologicznej po obu brzegach doliny rzeki Łagiewniczanki w Łodzi przy ul. Wycieczkowej. Drogą tą wędrują płazy, przede wszystkim ropucha szara i żaba trawna w kierunku zachodnim do zbiorników wodnych zbudowanych na rzece Łagiewniczance w związku z okresem godowym tych płazów.

Co roku pod kołami aut ginie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tych płazów, które nie zdążyły pokonać drogi do zbiorników wodnych. W roku 2024 r. pracownicy Oddziału Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich naliczyli ponad 100 rozjechanych osobników, zarówno samców jak i samic.