Od 21 marca trwa astronomiczna wiosna, ulubiona pora roku botaników i koneserów barwnych kwiatów. Choć równonoc wiosenna astronomicznie rozpoczyna wiosnę, to jej pierwsze oznaki można zauważyć w przyrodzie dużo wcześniej.
Jedną z pierwszych roślin kwitnących na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich jest wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum L.). Zaczyna on wypuszczać kwiaty już w lutym przed wypuszczeniem pierwszych liści. Następnie, w marcu liczne lasy grądowe i bukowe na obszarze parku wymieniają swoje runo na białe dywany pełne „dzbanuszków wiosny”, tak nazywane w dawnych czasach były kobierce zawilców gajowych (Anemone nemorosa L.). Kwiaty te, choć bardzo częste w Polskich lasach i nieuznane za zagrożone kiepsko znoszą wydeptywanie i wyrywanie, stąd duża prośba do zbieraczy i turystów o ostrożność i nieniszczenie runa podczas podziwiania ich uroku, tak abyśmy wszyscy długo mogli podziwiać pierwsze zawilce. Należą one do grupy roślin zwanej geofitami. Geofity potrafią przetrwać niekorzystny okres roku (zimę) dzięki bulwom, rozłogom lub kłączom. Kłącza takie posiada właśnie zawilec gajowy, dzięki którym rozmnaża się wegetatywnie, niestety musi minąć kilka lat zanim młoda roślina zakwitnie. W kwietniu, w runie z białych dywanów zaczynają pokazywać się plamy mające odcienie niebieskawo-fioletowe, to pierwsze fiołki leśne (Viola reichenbachiana Jordan ex Bor.). Ich piękne, choć bezwonne kwiaty pojawiają się aż do czerwca i zwabiają do siebie pszczoły, a później nasiona mrówki, dzięki którym roznoszone są na znaczną odległość. Nasiona posiadają tzw. elajosom (ciałko mrówcze) zawierające tłuszcze i cukry, a mrówki chętnie z niego korzystają i przyczyniają się do rozprzestrzeniania roślin. W wilgotniejszych lasach blisko cieków wodnych (w łęgach) lub zbiorników (np. w olsach), w kwietniu swoje piękne żółte kwiaty pokazuje jasnota gajowiec (Lamium galeobdolon (L.) Crantz). Jasnota gajowiec zapylana jest tylko przez trzmiele, jednakże sprytne pszczoły, aby dostać się do nektaru dobrze ukrytego dla trzmieli nadgryzają koronę, nie dokonując przy tym zapylenia. Jej nasionka również roznoszone są przez mrówki (myrmekochoria), dzięki wytwarzanym elajosomom. W maju w naszych lasach zakwitają konwalie majowe (Convallaria majalis L.), tworzące nieraz rozległe konwaliowiska. Ich białe, zwisające i oddające intensywne zapachy kwiaty zapylane są przez pszczoły. Okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec, ale wystarczy, że temperatura wzrośnie już w kwietniu do około 20 stopni, a naszym oczom ukażą się pierwsze dzwoneczkowate kwiatki konwalii.
Łąki i pola parków również rozkwitają w wielu kolorach wiosny, częstymi kwiatami ozdabiającymi takie miejsca są białe fiołki polne (Viola arvensis Murr.) i różnokolorowe fiołki trójbarwne (Viola tricolor L.) oraz w odcieniach niebieskawo-różowych niezapominajki (Myosotis L.), których nazwa pochodzi dosłownie od greckiego „mysiego uszka”.
Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich to doskonałe miejsce do obserwacji i podziwiania wielu gatunków roślin zielnych, krzewów i drzew o rozmaitych okresach kwitnienia. Na pewno dla każdej pory roku, nie tylko wiosną "uśmiechy Ziemi", jakim są kwiaty roślin będą nas wprawiały w zachwyt.
Zapraszamy!