27 lipca 2018 roku odbyło się „nocne świecenie” w Nieborowie. W wydarzeniu uczestniczyły 44 osoby.
Spotkanie rozpoczęło się w sali edukacyjnej Muzeum w Nieborowie i Arkadii, gdzie każdy mógł pooglądać gabloty z okazami owadów z Polski i ze świata oraz spreparowane owady pod mikroskopem. Następnie odbyła się prelekcja przeprowadzona przez entomologa na temat motyli Polski oraz metod ich pozyskiwania w terenie.
Po jej zakończeniu przeprowadzony został konkurs wiedzy przyrodniczej – jak się okazało uczestnicy bardzo dobrze zapamiętali wiadomości przekazane podczas prelekcji, bo dobre odpowiedzi padały jak z rękawa, niemal natychmiast po zadaniu pytania :-). Nagrodami w konkursie były drewniane linijki z wizerunkami motyli Polski oraz koszulki z motylem. Dzieci obdarowane zostały także słodkimi ciasteczkami w kształcie motylka oraz pieczątką z motylem, które niczym tatuaże były dumnie eksponowane na rękach młodych przyrodników.
Gdy na zewnątrz zapadł zmrok, wyruszyliśmy pod przygotowany w ogrodzie ekran, który w krótkim czasie został zasypany małymi i dużymi owadami przylatującymi do światła. Poza motylami, które były tej nocy głównymi tematami rozmów, na płótnie siadały także i inne owady, takie jak: chrząszcze, koniki polne, chruściki, muchówki czy pluskwiaki.
Emocjom nie było końca. Dzieci początkowo zdezorientowane natarczywymi przybyszami latającymi nad głową, wlatującymi do nosa, czy pod koszulkę, już po chwili same brały na ręce swych małych przyjaciół z uśmiechem na twarzy. Wspólnie ze swymi rodzicami odkrywały coraz to nowe osobniki, obserwowały, uczyły się o nich, fotografowały… i tak mijała godzina za godziną wspólnej, wspaniałej entomologicznej przygody :-).
Tej samej nocy nad naszymi głowami mieliśmy okazję podziwiać całkowite zaćmienie księżyca – najdłuższe od stulecia, jak i czerwieniejącego się pod nim Marsa.
Jeszcze raz dziękujemy pracownikom Muzeum w Nieborowie i Arkadii za współorganizację wydarzenia oraz bardzo miło spędzony czas.
Warsztaty dotowane były ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Oprac. Kinga Nowak