21 maja obchodzimy Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej, święto, które ma za zadanie nie tylko podkreślenie bogactwa światowych kultur, ale także zasadniczej roli dialogu międzykulturowego dla osiągnięcia celu trwałego pokoju i zrównoważonego rozwoju.
Powszechna Deklaracja UNESCO o Różnorodności Kulturowej z listopada roku 2001 przypomina o podstawowych wartościach praw człowieka, uzmysławia nam, że godność człowieka to również poszanowanie kultury, sprawiedliwość, wolność oraz pokój. Nakłania mieszkańców i mieszkanki globu do wzajemnej pomocy i troski. To w oparciu o ten dokument ustanowiono 21 maja Dniem Różnorodności Kulturowej na rzecz Dialogu i Rozwoju.
W październiku roku 2005 przyjęto Konwencję UNESCO w sprawie ochrony i promowania różnorodności form wyrazu kulturowego, która dwa lata później została ratyfikowana przez Polskę.
Różnorodność kulturowa jest siłą napędową rozwoju, nie tylko w odniesieniu do wzrostu gospodarczego, ograniczenia ubóstwa i osiągnięcia zrównoważonego rozwojowej. ale także jako środek do prowadzenia bardziej satysfakcjonującego życia intelektualnego, emocjonalnego, moralnego i duchowego. Znajduje to odzwierciedlenie w konwencjach kulturowych, które stanowią podstawę do promowania różnorodności kulturowej.
Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej (21 maja) obchodzony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej (22 maja), ponieważ zrównoważony rozwój wymaga połączenia wysiłków dla ochrony obu tych dziedzin.
Opr. D.WB.