Coraz dłuższy i cieplejszy dzień wyraźnie wpływa na zmiany w przyrodzie. Od około tygodnia możemy obserwować na pasiece oblatywanie się rodzin pszczelich. Po zimowym „siedzeniu” w ulu pszczoły mogą wreszcie wylecieć i się opróżnić – całą zimę tego nie robiły! Kał pszczeli widać już na wszystkim co w sąsiedztwie pasieki się znajduje: na ulach, budynkach, kostce chodnikowej. Dlatego też w tych dniach nie należy postawiać samochodów obok pasieki ani wieszać prania. Kał pszczeli zawiera duże ilości kitu, co sprawia że trudno go usunąć.
Wiosenny oblot pszczół, fot. A. Pruszkowska |
Wiosenny przegląd rodziny pszczelej, fot. A. Pruszkowska |
Woda
Koniecznie w tych dniach należy postawić na pasiece poidło z wodą - najlepiej ciepłą. Woda będzie teraz potrzebna do rozrzedzania pokarmu. To wzmaga intensywność rozwoju rodziny pszczelej. Nieocenione też są naturalne oczka wodne o słonecznej wystawie.
Pszczoła miodna pijąca wodę na poidle, fot. A. Pruszkowska
Pyłek kwiatowy
Zapasy pyłku kwiatowego zgromadzone na zimę w plastrach (pierzga) zaczynają się kończyć. Dlatego pszczoły w tym czasie poszukują tego rodzaju pożywienia bardzo intensywnie. Jest to nieodzowny składnik diety młodych larw (czerwia) podawany w formie „papki”. Pyłek kwiatowy zawiera białka, tłuszcze, cukry, sole mineralne, hormony wzrostu oraz wiele witamina, w tym D i E. A zatem ważne jest aby w sąsiedztwie pasieki występowały rośliny kwitnące wczesną wiosną. W marcu dostępne są dla pszczół kwiaty wierzb, dereni i ałyczy.
Pszczoła miodna zbierająca pyłek, fot. A. Pruszkowska
Wierzba
Wszystkie gatunki wierzb są owadopylne i dwupienne (rozdzielnopłciowe – osobno występują osobniki męskie i osobniki żeńskie). Kwiaty ich są zebrane w kwiatostany zwane baziami lub kotkami. W Polsce występuje około 30 gatunków wierzb. Są cennymi wiosennymi roślinami miododajnymi i pyłkodajnymi. Najwcześniej ze wszystkich wierzb zakwita iwa. Uznawana jest też za najbardziej miododajną – przeciętna wydajność miodowa z 1 ha zarośli wierzbowych wynosi ok. 35 kg. Jednak większe znaczenie mają w okresie wiosennym osobniki męskie ze względu na produkcję pyłku.
Wierzba iwa, fot. A. Pruszkowska |
Wierzba iwa oblatywana przez pszczoły, fot. A.Pruszkowska |
Dereń
Dereń właściwy (d. jadalny) to roślina owadopylna i jednopienna (obupłciowa). Kwiaty drobne i żółte, zebrane w kuliste kwiatostany, rozwijają się przed pojawieniem liści. Pszczoły oblatuję je masowo zbierając pyłek i małe ilości nektaru.
Pszczoła miodna na kwiatach derenia jadalnego, fot. A. Pruszkowska
Śliwa wiśniowa
Śliwa wiśniowa (ałycza) to roślina owadopylna i jednopienna (obupłciowa). Używana jest w sadownictwie na podkładki, a w zielni miejskiej na żywopłoty. Za nim pojawią się liście, na ałyczy rozwijają się białe i wonne kwiaty, z których pszczoły zbierają dużo nektaru oraz pyłku. Wydajność miodowa tej rośliny to 30 kg/h.
Oprac. A. Pruszkowska