Miło nam poinformować, iż na terenie gminy Nieborów, przy zjeździe z drogi krajowej nr 70, zrealizowano właśnie projekt „Urządzenie terenu zieleni wraz z małą architekturą na stacji odpoczynku przy ścieżce rowerowej Nieborów - Arkadia”.
Miejsce to przygotowano z myślą o wzbogaceniu oferty turystyczno-rekreacyjnej i edukacyjnej Gminy Nieborów. Na powierzchni 0,4 ha można znaleźć:
1. Wiatrochrony ze stołami i ławkami.
2. Tablice turystyczno–edukacyjne o następującej tematyce:
- mapa turystyczna Bolimowskiego Parku Krajobrazowego z krótkim opisem walorów,
- owady zapylające, rośliny miododajne, domki dla owadów,
- miejsca i obiekty warte odwiedzenia na terenie gminy Nieborów.
3. Roślinność, która ma spełniać dwie funkcje:
- osłonową (w przyszłości) - osłonięcie terenu od wiatru i hałasu pochodzącego od DK 70,
- edukacyjną i przyrodniczą - rośliny miododajne i pyłkodajne dla owadów zapylających, a w późniejszym okresie dające owoce dla ptaków.
4. Domek dla owadów.
5. Stojaki na rowery .
6. Studnię abisyńską.
7. Toaletę.
8. Pojemniki na drobne odpady.
Zadanie to w całości sfinansował Urząd Gminy Nieborów.
Treść i zdjęcia użyte na tablicach przygotowali: p. Piotr Jamski (zdjęcia i opis kościoła), Oddział Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.
Tworzenie takich miejsc zaleca, zatwierdzony w 2008 r., Plan Ochrony Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, nazywając je „bramami do lasu”. Ich celem jest zatrzymanie turystów zmotoryzowanych, umożliwienie im zaparkowania pojazdu i dalsze zwiedzanie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego rowerem lub pieszo. Pierwsze „nieśmiałe” bramy powstały już w Dolecku (jako punkt edukacyjny Bolimowskiego Parku Krajobrazowego) i w Wółce Łasieckiej („AltankaSołecka” z wielogatunkowym ogródkiem). Nowo otwarte miejsce dla turystów w Nieborowie przyćmiewa je jednak pod każdym względem. Miejmy nadzieję, że będzie to dobry przykład i wkrótce powstanie więcej takich instalacji naobrzeżach Parku.
Serdecznie zapraszamy!
Opracowanie: Agnieszka Pruszkowska